دانستنی ها, نقد و بررسی

VOIP چیست ؛ معرفی و کاربردها

voip به معنای “صدا از طریق اینترنت” است. این واژه که فرم اختصاری عبارت Voice over Internet Protocol است به مفهوم تبدیل سیگنال‌های صدا به داده‌های دیجیتال و انتقال آنها از طریق شبکه‌های اینترنتی است. به کمک سیستم voip، امکان برقراری تماس‌های تلفنی از طریق اینترنت با استفاده از دستگاه‌های مختلف مانند کامپیوترها، تلفن‌های هوشمند، تبلت‌ها و دستگاه‌های تلفنی برای کاربران فراهم می‌شود. برای آشنایی بیشتر با مفهوم اینکه ويپ voip چیست در ادامه این مطلب با مجله مودم ایران همراه باشید.

سیستم‌های تلفن سنتی سیگنال‌های صوتی را با استفاده از خطوط تلفن آنالوگ منتقل می‌کنند. بنابراین، آنها برای برقراری تماس به اتصالات سیمی نیاز دارند. در این شرایط از یک سانترال یا سخت افزار تخصصی برای اتصال خطوط داخلی به شبکه تلفن عمومی استفاده می‌شود.

voip چیست

Voip چیست و چگونه کار می‌کند؟

روش کار voip چیست ؟ تلفن‌های VoIP (Voice over IP) به طور مشابه با تلفن‌های معمولی عمل می‌کنند، اما برای انجام تماس‌ها از شبکه‌های اینترنتی به جای شبکه‌های تلفن معمولی استفاده می‌کنند. در ادامه، به توضیح اینکه نحوه کار تلفن‌های voip چیست می‌پردازیم:

 1. تبدیل صدا به داده: ابتدا، صدای شما توسط دستگاه‌هایی مثل میکروفون تبدیل به سیگنال صوتی می‌شود. سپس این سیگنال توسط یک کدگذار به داده‌های دیجیتال تبدیل می‌شود.

 2. بسته‌بندی داده: این داده‌های دیجیتال به بسته‌های کوچک‌تر تقسیم می‌شوند. هر بسته شامل اطلاعاتی مانند داده‌های صوتی، اطلاعات مبدا و مقصد، و اطلاعات مدیریتی است.

 3. انتقال از طریق شبکه: بسته‌های داده به ترتیبی مشخص از طریق شبکه‌های اینترنتی ارسال می‌شوند.

 4. انتقال به مقصد و بازگشت به صدا: در مقصد، بسته‌های داده بازیابی و از داده‌های دیجیتال به داده‌های صوتی تبدیل می‌شوند. سپس این داده‌ها به صدا تبدیل شده و از اسپیکر یا گوشی تلفن شما پخش می‌شوند.

اگر به این مطلب علاقه مندید مقاله تنظیم مودم را از دست ندهید.

مراحل راه‌اندازی سیستم ویپ چیست؟

راه اندازی سیستم ویپ چند مرحله دارد که در ادامه به آن می‌پردازیم:

 1. برنامه‌ریزی و طراحی

قبل از هر چیز، باید بدانید که نیازهای شما برای استفاده از voip چیست ؟ این نیازها شامل تعداد کاربران، پهنای باند، امنیت و تجهیزات مورد نیاز هستند. با داشتن این اطلاعات می‌توانید ساختار شبکه تلفن ويپ خود را طراحی کنید.

 1. انتخاب تجهیزات

تجهیزات مورد نیاز برای راه‌اندازی یک voip چیست؟ در جواب می‌توان گفت مواردی از جمله سرورها، گیتوی‌ها (Gateway)، ip phone و تجهیزات شبکه مانند سوئیچ‌ها و روترها.

 1. نصب و پیکربندی سرورها

برای مدیریت تماس‌ها، اطلاعات کاربران و… به سرورهای voip نیاز است و باید نصب و پیکربندی شوند تا بتوانند به درستی کار کنند.

نصب و پیکربندی گیتوی‌ها voip gateway چیست؟

این گیتوی‌ها نقطه ارتباط بین شبکه VoIP و شبکه تلفن معمولی هستند. آنها سیگنال‌های VoIP را به سیگنال‌های تلفن معمولی تبدیل می‌کنند.

 1. پیکربندی ip phone

تلفن‌های IP به شبکه VoIP شما متصل می‌شوند. برای هر تلفن IP، باید تنظیمات مربوط به اتصال به سرور و شماره تلفن را پیکربندی کنید.

 1. پیکربندی شبکه

کاربرد شبکه‌ها در voip چیست ؟ شبکه‌ها باید برای پشتیبانی از ترافیک VoIP بهینه شوند تا بتوان از کیفیت پهنای باند و تاخیر کمتر در انتقال داده‌ها اطمینان حاصل کرد.

 1. امنیت

مهم‌ترین نکته در راه‌اندازی یک سرويس voip ويپ چيست؟ امنیت آن. بدین منظور باید از رمزنگاری تماس‌ها، مکانیزم‌های احراز هویت، دسترسی کنترل شده و دیگر روش‌های امنیتی استفاده کنید.

 

 1. آزمایش و رفع اشکال

پس از نصب و پیکربندی، با برقراری تماس‌های آزمایشی از درستی عملکرد آن‌ها اطمینان پیدا کنید و در صورت وجود مشکلات، آن‌ها را رفع کنید.

 1. مدیریت و نگهداری

برای حفظ عملکرد بهینه سيستم voip ، باید مدیریت و نگهداری به طور منظم انجام شود که شامل بروزرسانی تجهیزات و مانیتورینگ سیستم است.

 

voip چیست

مزایا و معایب voip چیست؟

از جمله مزایای ویپ به می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. کاهش هزینه‌ها: اگر بخواهیم بگوییم مهم‌ترین مزیت تکنولوژی voip چیست باید به کاهش هزینه‌ها به ویژه در تماس‌های بین‌المللی یا درون‌شهری اشاره کنیم.

 2. امکانات پیشرفته: VoIP امکاناتی مانند تماس‌های تصویری، مکالمات چندگانه و اشتراک گذاری فایل‌ها که در تلفن‌های معمولی وجود ندارد را به کاربران ارائه می‌کند.

 3. قابلیت انعطاف‌پذیری: VoIP امکان انتقال تماس‌ها به دستگاه‌های مختلف مانند تلفن‌های هوشمند، تبلت‌ها و کامپیوترها را به سادگی فراهم می‌کند.

 4. تسهیل کار از راه دور: با استفاده از VoIP، کارمندان می‌توانند از هر جای جهان با اینترنت به سیستم تلفن سازمانی دسترسی داشته باشند.

 5. کیفیت صدای بهتر: با بهبود پهنای باند اینترنت در طول سال‌ها، کیفیت صدا در تماس‌های VoIP به مراتب بهتر شده است.

معایب سیستم voip چیست ؟

 1. وابستگی به اینترنت: برای استفاده از سرویس ديجيتال VoIP، به اتصال به اینترنت نیاز دارید. اگر این اتصال ناپایدار باشد، ممکن است کیفیت تماس‌ها کاهش یابد.

 2. کیفیت و تاخیر: در برخی موارد، تاخیر در انتقال داده‌ها می‌تواند منجر به کاهش کیفیت صدا یا تداخل‌هایی در تماس‌ها شود.

 3. مسائل امنیتی: امنیت تماس‌های VoIP می‌تواند تحت تاثیر قرار گیرد و در مواردی از ارتباطات ناامن، احتمال هک یا تجسس وجود دارد.

نحوه کار تلفن‌های voip

در ادامه توضیح دقیق‌تر اینکه voip چیست می‌توان گفت این تکنولوژی به جای استفاده از مدارهای تلفن سنتی، از شبکه‌های اینترنتی برای انتقال صدا استفاده می‌کند. با این روش، داده‌های صوتی تبدیل به پیکسل‌ها یا بیت‌های دیجیتال می‌شوند و از طریق بسته‌بندی و ارسال این داده‌ها از شبکه‌های اینترنتی، به گیرنده می‌رسند.

voip چیست

پروتکل‌های به کار رفته در voip چیست ؟

تلفن‌های VoIP به کمک پروتکل‌های مختلفی مانند sip (Session Initiation Protocol) کار می‌کنند. این پروتکل‌ها کمک می‌کنند تا تماس‌ها به درستی برقرار شوند، اطلاعات مورد نیاز را انتقال دهند و کارهای دیگر مرتبط با تماس‌ها را انجام دهند.

سرویس voip می‌تواند به شکل تلفن‌های معمولی با دکمه‌های شماره گیری دلخواه، حجم صدا و… طراحی شده باشند. برخی از انواع تلفن ویپ امکانات اضافی مانند تماس‌های تصویری، کارت‌های اطلاعاتی تماس‌ها و اشتراک گذاری فایل‌ها را نیز دارا می‌باشند.

voip چیست و چه تفاوتی با سانترال دارد؟

تفاوت‌های اصلی بین VoIP و سانترال به شرح زیر است:

سیستم VoIP

 1. روش انتقال داده: در VoIP، سیگنال‌های صوتی به داده‌های دیجیتال تبدیل شده و در شبکه‌های اینترنتی منتقل می‌شوند.

 2. نیاز به اینترنت: برای استفاده از VoIP نیاز به اتصال به اینترنت دارید و برای انجام تماس‌ها به پهنای باند مناسب نیاز است.

 3. امکانات پیشرفته: VoIP امکاناتی مانند تماس‌های تصویری، اشتراک گذاری فایل‌ها، ارسال پیام‌های صوتی و مکالمات چندنفره را ارائه می‌دهد.

 4. کاهش هزینه‌ها: به دلیل استفاده از شبکه‌های اینترنتی، هزینه‌های تماس‌ها به طور قابل توجهی کاهش می‌یابد.

سانترال

 1. روش انتقال داده: در سانترال‌ها، تماس از طریق خطوط تلفن معمولی یا شبکه‌های داخلی انجام می‌شود.

 2. استفاده از سیستم‌های تلفن معمولی: برای استفاده از سانترال‌ها نیاز به تلفن‌های معمولی و امکانات مرتبط با تلفن‌های داخلی دارید.

 3. مدیریت داخلی: سانترال‌ها به شرکت‌ها امکان می‌دهند که تماس‌ها را به طور داخلی تنظیم کنند، مانند انتقال تماس‌ها، رد تماس‌ها و ثبت آن‌ها.

 4. پیچیدگی تنظیمات: تنظیم و مدیریت سانترال‌ها ممکن است پیچیده و نیازمند دانش تخصصی باشد.

voip چیست

بهترین نرم افزارهای voip کدام است؟

در ادامه به معرفی بهترین نرم افزارهای ویپ می‌پردازیم:

آکروبیت Acrobits

Acrobits اپلیکیشن VoIP خود را در سال 2009 به بازار معرفی کرد. این اپلیکیشن برای سیستم عامل‌های اندروید، مکینتاش، دسکتاپ، ویندوز و ios در دسترس است. این نرم افزار، ویژگی‌های زیادی را در برقراری ارتباطات Voice Over IP ارائه می‌کند از جمله تماس امن با به کارگیری الگوریتم‌های رمزگذاری، اعلان‌های از نوع Push برای تماس‌های ورودی و پیام رسانی.

این نرم افزار در نسخه‌های اخیر پشتیبانی از ویدئو برای تماس‌های ویدئویی و کنفرانس‌ها را نیز ارائه می‌کند.

بریا Bria

یک نرم‌افزار دیگر در بازار تلفن‌های نرم افزاری sip  که در سال 2009 به بازار عرضه شده بریا است. Bria به کاربران خود امکان برقراری ارتباطات VoIP، کنفرانس‌های ویدیویی و پیام‌های گروهی را می‌دهد. از مزایای دیگر آن می‌توان به ضبط تماس داخلی و پاسخ خودکار آن اشاره کرد. این اپلیکیشن VoIP یک نسخه کاملاً رایگان نیز دارد و به عقیده بسیاری از کاربران، می‌تواند یکی از بهترین تلفن‌های نرم‌افزاری برای محیط‌های کاری باشد.

 

نرم افزار Grandstream Wave (GS Wave)

این اپلیکیشن VoIP برای کار در محیط‌های دسکتاپ، وب و موبایل طراحی شده است. مشتریان می‌توانند با استفاده از آن از تمام مزایای یک ip phone بهره‌مند شوند.

 نرم افزار Linphone

Linphone (Linux Phone) یک راه حل نرم افزاری sip است که برای تماس‌های صوتی و تصویری مورد استفاده قرار می‌گیرد. این اپلیکیشن اولین بار برای برطرف کردن نیاز کاربران لینوکس طراحی شد؛ اما امروزه از چندین پلتفرم مانند Windows و macOS در دسکتاپ و همچنین Windows Phone، iOS و Android در تلفن همراه پشتیبانی می‌کند. یکی از معایب این اپلیکیشن راه‌اندازی دشوار آن است. با این حال، کاربران می‌توانند از آموزش‌های آنلاین و راهنماهای مختلف موجود در وب برای دستیابی به پاسخ خود استفاده کنند.

زوپیر Zoiper

زوپیر که توسط بسیاری از کاربران آن به عنوان بهترین تلفن نرم افزار sip شناخته می‌شود با پشتیبانی از پلتفرم‌های مختلف (اندروید، اپل و دسکتاپ)، یکی از قوی‌ترین ارائه‌دهندگان ویپ است. برقراری ارتباط با Zoiper به دلیل برخورداری از رابط کاربری آسان برای همه استفاده‌کنندگان رضایت‌بخش است.

این اپلیکیشن همچنین ویژگی‌های دیگری مانند اعلان‌های پوش را نیز ارائه می‌کند.

 

جمع بندی

سیستم‌های تلفن سنتی از خطوط تلفن آنالوگ برای انتقال سیگنال‌های صوتی استفاده می‌کنند. به همین دلیل، برای برقراری تماس‌ها، در تماس از اتصال خطوط داخلی به شبکه تلفن عمومی استفاده می‌شود. سرویس ویپ voip به جای مدارهای تلفن سنتی و قدیمی، از شبکه‌های اینترنتی برای انتقال صدا استفاده می‌کند.

voip یا “تلفن اینترنتی” به مفهوم تبدیل سیگنال‌های صدا به داده‌های دیجیتال و انتقال آنها به دستگاه دیگر از طریق شبکه‌های اینترنتی است.

سوالات متداول

voip چیست و چه تفاوتی با سانترال دارد؟

به طور خلاصه، VoIP از شبکه‌های اینترنتی برای انتقال تماس‌ها استفاده می‌کند و امکانات پیشرفته‌تری از جمله تماس‌های تصویری را ارائه می‌دهد. در مقابل، سانترال‌ها برای مدیریت تماس‌ها داخلی در سازمان‌ها و شرکت‌ها استفاده می‌شوند و معمولاً از خطوط تلفن معمولی استفاده می‌کنند.

کاربران با استفاده از ویپ از چه امکاناتی برخوردار می‌شوند؟

استفاده از VoIP می‌تواند به کاربران امکاناتی مانند تماس‌های رایگان یا هزینه کمتر برای تماس‌های بین‌المللی را فراهم کند. این تکنولوژی همچنین امکاناتی از قبیل تماس‌های تصویری، اشتراک گذاری فایل‌ها و پیام‌رسانی را نیز ارائه می‌دهد.

voip مخفف چیست؟

این واژه مخفف Voice over Internet Protocol به معنی صدا از طریق اینترنت است و به سرویس‌هایی که برقراری ارتباطات صوتی از طریق اینترنت را برای کاربران تسهیل می‌کنند اشاره دارد.

مزایای استفاده از voip phone چیست ؟

VoIP به دلیل استفاده از بسته‌بندی و انتقال داده‌ها از طریق شبکه‌های اینترنتی، می‌تواند هزینه تماس‌ها را کاهش داده و امکاناتی مانند تماس‌های تصویری و اشتراک گذاری فایل را ارائه دهد. همچنین، این تکنولوژی امنیت بیشتری نیز در مقایسه با سیستم‌های تلفن معمولی ارائه می‌دهد.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *