تازه های تکنولوژی, دانستنی ها

گروک رونمایی شد؛ هوش مصنوعی ایلان ماسک برای فهم جهان!

هدف استارتاپ xAI از توسعه‌ی هوش مصنوعی گروک (Grok) پاسخگویی به هر سؤالی است که کاربران در ذهن خود دارند و البته ویژگی‌ جذاب دیگری هم دارد.

هوش مصنوعی شرکت xAI با نام گروک (Grok) معرفی شد. این محصول علاوه‌بر پاسخگویی به سؤالات در هر زمینه‌ای، به کاربر پیشنهاد می‌دهد که چه سؤالاتی را مطرح کند. هوش مصنوعی مورداشاره برای پاسخ‌دهی به درخواست‌ها کمی حس شوخ‌طبعی و رگه‌ای سرکش دارد و بنابراین اگر تمایلی به طنز ندارید پیشنهاد می‌شود از آن استفاده نکنید.

طبق اعلام سایت رسمی xAI، مزیت منحصربه‌فرد و اساسی گروک این است که به اطلاعات لحظه‌ای پلتفرم ایکس (توییتر سابق) دسترسی دارد. این ابزار همچنین به سؤالات خاصی که اکثر چت‌بات‌های هوش مصنوعی آن‌ها را رد می‌کنند، پاسخ می‌دهد.

گروک همچنان در مرحله‌ی آزمایشی قرار دارد و بهترین کاری که می‌توان انجام داد، تمرین با این چت‌بات است. درواقع انتظار می‌رود عملکرد گروک با کسب تجربه‌ی بیشتر به‌مرور بهتر شود.

هدف از ساخت گروک

چت بات هوش مصنوعی Grok

xAI می‌گوید قصد دارد ابزارهای هوش مصنوعی جدیدی بسازد که در درک و دانش به بشر کمک کنند. در ادامه هدف این شرکت از ساخت گروک را از زبان خودش مرور می‌کنیم:

  • بهبود تحقیقات و نوآوری: ما می‌خواهیم گروک برای هر کسی به‌عنوان دستیار تحقیقاتی بسیار قدرتمند عمل کند. هوش مصنوعی ما به افراد کمک می‌کند به‌سرعت به اطلاعات موردنظرشان دسترسی یابند، داده‌ها را پردازش یا ایده‌های جدیدی دریافت کنند.

  • جمع‌آوری بازخورد و کسب اطمینان از اینکه ابزار هوش مصنوعی حداکثر سودمندی را برای همه‌ی بشریت دارد: ما اعتقاد داریم طراحی ابزارهای هوش مصنوعی برای افراد با هر پیشینه‌ و دیدگاه سیاسی‌ای، مفید و مهم است. ما همچنین قصد داریم با رعایت قانون، توانمندی کاربران را با چنین ابزارهایی افزایش دهیم و با گروک این رویکرد را درمعرض دید عموم قرار خواهیم داد.

هدف نهایی xAI از ساخت گروک این است در درک بهتر از جهان به بشر کمک کند.

تولد Grok-1

موتور اصلی گروک، مدل زبان بزرگ Grok-1 نام دارد که طی چهار ماه توسعه یافته و در این بازه‌ی زمانی چندین نسخه از آن تولید شده است.

xAI ابتدا نمونه‌ی اولیه‌ی مدل زبان بزرگ خود (Grok-0) را با ۳۳ میلیارد پارامتر آموزش داد. این مدل به قابلیت‌هایی مشابه LLaMA 2 نزدیک می‌شود اما منابع آموزشی آن تقریباً نصف رقیب است. پیشرفت‌های اعمال شده روی مدل اولیه‌ی گروک در ماه‌های گذشته برای بهبود قابلیت استدلال و کدنویسی به تولید Grok-1 ختم شد. این مدل به‌طور قابل‌ توجهی قدرتمندتر است و از نظر کدنویسی در معیار HumanEval و MMLU به‌ترتیب امتیاز ۶۳٫۲ درصد و ۷۳ درصد را کسب کرد.

بنچمارک هوش مصنوعی گروک و مقایسه با رقبابنچمارک هوش مصنوعی گروک و مقایسه با رقبا

Grok-1 به‌طور میانگین در بنچمارک GSM8k، MMLU، HumanEval و MATH از همه‌ی مدل‌های کنونی در کلاس محاسباتی خود ازجمله GPT 3.5 و Inflection-1 پیشی گرفت. فقط مدل‌هایی مثل GPT-4 که با حجم قابل‌ توجهی از داده‌های آموزشی و منابع محاسباتی آموزش دیده‌اند همچنان عملکرد بهتری از گروک دارند و این موضوع نشان از پیشرفت سریع xAI در آموزش مدل‌های زبان بزرگ با کارایی استثنایی دارد.

دسترسی زودهنگام به گروک

xAI دسترسی اولیه به گروک را فعلاً برای تعداد محدودی از کاربران ایالات‌متحده ارائه می‌دهد تا بازخوردهای اولیه را از کارکرد هوش مصنوعی خود دریافت کند. این اقدام به شرکت مذکور کمک می‌کند قبل‌ از انتشار گسترده، ویژگی‌های مختلف را بهبود داده و مشکلات احتمالی را برطرف کند.

اکنون باید دید گروک در رقابت با چت‌بات‌های رقیب ازجمله ChatGPT، گوگل بارد و چت‌بات بینگ مایکروسافت چه عملکردی از خود نشان خواهد داد.

منبع:زومیت

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *